Tuuletallaja
Tuuletallaja. Foto: Peter Lind
Tutvustus
lad. Falco tinnunculus (L.)
ingl. Common Kestrel
Rahvapäraseid nimesid: tallaja, tuuleveskikull
Staatus Eestis
Haudelind, läbirändaja, üksikud talvituvad.
Välimus
Pikkade tiibade ja pika sabaga keskmise suurusega pistrik. Tiivatüvik üsna kitsas, tiivaotsad laiutatult veidi nürid. Rapleb sageli, ripnev saba lehvikuna laiali. Sõudelend teiste pistrikega võrreldes aeglaste tiivalöökidega. Selg ja pealtiiva kattesuled punapruunid, tiivaotsad kontrastselt tumehallid. Isaslinnu päranipuala ja saba ülapool sinihall, vöötideta, saba laia musta tipuvöödiga. Pea hall, kitsaste triipudega, selg ja pealtiiva kattesuled sügav-punapruunid mustade tähnidega. Emaslinnu päranipuala ja saba ülapool pruunid, kitsaste tumedate vöötidega, saba tipuvööt sõrmelaiune. Pea enamasti pruunikas ja selgelt triibuline, ülapool tume-ookerpruun, mitte nii sügav-punapruun kui isaslinnul, pigem tähniline kui peeneviiruline. Noorlind näeb välja nagu emaslind, kuid kollakamalt punapruuni ülapoolega, rinnal on laiemad ja ähmasemad triibud.
Suurus
Kehapikkus 31-37 cm, tiibade siruulatus 68-78 cm, kehakaal 140-250 grammi.
Sarnased liigid
Raudkull, punajalg-pistrik, lõopistrik.
Levik
Levinud peaaegu kogu Euraasias ja Aafrikas. Leviku põhjapiir ulatub Skandinaavias põhjapolaarjoone taha, Ida-Euroopas ja Aasias lõpeb aga enne põhjapolaarjoont. Eestis ebaühtlaselt esinev haudelind.
Arvukus
Eestis pesitseb 700-900 haudepaari.
Esinemisaeg
Esimesed isendid saabuvad pesapaikadele juba märtsi lõpus, põhiosa jõuab pärale aprillis. Kevadränne võib kesta mai lõpuni, sügisränne algab juba juulis, saavutades maksimumi septembri lõpus. Viimased linnud lahkuvad oktoobri lõpus või novembris. Üksikud isendid (hinnanguliselt kuni 10) võivad ka talvituda.
Toit
Põhitoiduks on igasugused pisiimetajad, samuti väiksemad värvulised, suuremad putukad ja roomajad, harva ka raiped.
Elupaik
Eelistab pesitseda avatud kultuurmaastikuga vahelduvates metsatukkades ja suuremate metsade servades, samuti talupuistutes, eriti kuusehekkides. Pesakohana võib kasutada ka pesakaste ning ehitisi ja nende varemeid.
Pesitsemine
Pesapaigaks valib enamasti mõne kõrgema männi, harvemini kuuse, lehtpuu või madalama jändriku männijässi. Pesa ta tavaliselt ise ei ehita, enamasti kasutab vareste mahajäetud pesi, ka puuõõnsusi. Aprilli lõpul muneb emaslind 3-5 määrdunudvalget tihedalt punapruunide ja kollakate laikudega kirjatud mustriga muna. Hauvad mõlemad vanemad. Pojad kooruvad juuni keskel ja lennuvõimestuvad juuni lõpus, juulis. Pesakond püsib koos peaaegu rände alguseni.
Ohustatus ja kaitse
Kuulub looduskaitsealuste liikide III kategooria nimekirja. Kultuur- ja avamaastikuliigina on tuuletallaja peamised ohutegurid seotud põllumajandusega. Ühest küljest mõjutab liiki toitumiseks sobivate avamaastike kadumine pestitsiidide kasutamise või liiga intensiivse põllumajanduse tõttu. Teisalt kahandab toidubaasi arvukust ja kättesaadavust maaharimise puudumine ja sellega kaasnev võsastumine. Oma väiksuse tõttu on tuuletallajal palju vaenlasi teiste röövlindude seas.
Levik ja arvukus Läänemaal
Tuuletallaja on Läänemaa kultuurmaastikus hajusalt levinud, kuid siiski võrdlemisi tavaline pistrikuline. Pesitsevaid linde kohtab saagijahil põldudel ja Matsalu luhas. Väga tihti õnnestub neid vaadelda Rannajõe vaateplatvormilt. Läbirändavaid tuuletallajaid võib sügisel septembris sageli kohata Puise ninas.